kwizNET Subscribers, please login to turn off the Ads!
Email us to get an instant 20% discount on highly effective K-12 Math & English kwizNET Programs!

Online Quiz (Worksheet A B C D)

Questions Per Quiz = 2 4 6 8 10

Grade 8 - Mathematics
2.16 Ratio and Proportion Review Test

Q 1: Wheat costing $480 is needed for 8 members for 20 days. What is the cost of wheat required for 12 members for 15 days.
$540
$530
$520
$510

Q 2: Cost of 5 books is $180 then cost of 3 books is ___.
Answer:

Q 3: Cost price = $800 and Profit = $30, find Selling Price?
$630
$730
$830
$850

Q 4: y is directly proportional to x, and constant of variation is 7. Find y, when x = 4.
48
None of these
28
38

Q 5: Cost price = $9100 and Selling price = $8575, find loss or profit percentage?
525/91%
525/93%
None of these

Q 6: Distance = Speed x _____.
Time
Velocity
Miles

Q 7: 9:15 = 81:225, are they in proportion?
Yes
No

Q 8: 6ab2:9b2c when expressed in lowest terms is ______.
3a : 4c
3c : 2a
2a : 3c
6a : 4b

Question 9: This question is available to subscribers only!

Question 10: This question is available to subscribers only!


Subscription to kwizNET Learning System offers the following benefits:

  • Unrestricted access to grade appropriate lessons, quizzes, & printable worksheets
  • Instant scoring of online quizzes
  • Progress tracking and award certificates to keep your student motivated
  • Unlimited practice with auto-generated 'WIZ MATH' quizzes
  • Child-friendly website with no advertisements
  • Choice of Math, English, Science, & Social Studies Curriculums
  • Excellent value for K-12 and ACT, SAT, & TOEFL Test Preparation
  • Get discount offers by sending an email to discounts@kwiznet.com

Quiz Timer