kwizNET Subscribers, please login to turn off the Ads!
Email us to get an instant 20% discount on highly effective K-12 Math & English kwizNET Programs!

Online Quiz (Worksheet A B C D)

Questions Per Quiz = 2 4 6 8 10

Grade 4 - Mathematics
9.15 Decimal Word Problems

  1. Read the problems carefully.
  2. Compute the results as per the question.
Example: Ann spent $3.05 on her hair cut, $19.08 on grocery and $5.68 on miscellaneous. How much did she spend in total?
Total amount spent = $3.05 + $19.08 + $5.68
Answer: 27.81


Directions: Solve the following questions. Also write at least 10 decimal story problems of your own.
Q 1: Write a decimal equivalent to 5/100.
0.005
0.05
0.5

Q 2: Julie had $4.00. She bought an ice cream for $2.39 and a bag of chips for $0.79. How much money did she have left?
$3.21
$3.18
$0.82
$1.61

Q 3: You buy an item for $3.25. How much would you pay for 10 items?
$3.50
$32.50
$32

Q 4: You buy 7 items and pay $8.75. How much does each item costs?
$1.35
$1.15
$1.45
$1.25

Q 5: Write a decimal equivalent to 52/10.
5.0
5.2
5.1

Q 6: Sandy has 0.9 of a dollar. How many dimes does she have?
8
10
9

Q 7: Joe has 0.5 of a bag containing 10 marbles. How many marbles does Joe have?
5
10
4

Q 8: What is the difference between 0.75 and 0.45?
0.15
0.25
0.30

Question 9: This question is available to subscribers only!

Question 10: This question is available to subscribers only!


Subscription to kwizNET Learning System offers the following benefits:

  • Unrestricted access to grade appropriate lessons, quizzes, & printable worksheets
  • Instant scoring of online quizzes
  • Progress tracking and award certificates to keep your student motivated
  • Unlimited practice with auto-generated 'WIZ MATH' quizzes
  • Child-friendly website with no advertisements
  • Choice of Math, English, Science, & Social Studies Curriculums
  • Excellent value for K-12 and ACT, SAT, & TOEFL Test Preparation
  • Get discount offers by sending an email to discounts@kwiznet.com

Quiz Timer