Name: ___________________

Date:___________________

kwizNET Subscribers, please login to turn off the Ads!
Email us to get an instant 20% discount on highly effective K-12 Math & English kwizNET Programs!

Grade 3 - Mathematics
7.5 Elapsed Time

Method:

  1. 4:30 is also read as half past 4. (because 30 minutes makes half an hour)
  2. 4:15 is also read as quarter past 4. (because 15 minutes makes quarter hour)
  3. The elapsed time is the difference between two intervals of time.
Example: The show started at 2.20 pm and ended at 3.45 pm. How long did the show go on?
Start time = 2:20
End time = 3:45
Time elapsed = 3:45 - 2:20 (2:20 to 3:20 is 1 hour, 3:20 to 3:45 is 25 minutes)
1 hour 25 minutes
Answer: 1:25


Directions: Answer the following. Also write at least 10 examples of your own.
Q 1: I started jogging at 6 o'clock. I finished at 6:45. How long did I jogged.
30 minutes
1 hour
45 minutes
1 hour and 10 minutes

Q 2: The bell rings at 8. The class starts 25 minutes after the bell rings. When does the class start?
8:25
8:15
8:30
8:20

Q 3: It is 3 o'clock. I finished my homework at 6:40. How long did I do homework?
4:30
4:00
3:40
3:30

Q 4: Mark started on his Math homework at 4 and finished at 4:20. How long did he take to finish his homework?
twenty minutes
four minutes
thirty minutes
four hours

Q 5: Mom must leave the conditioner on her hair for 10 minutes. She put the conditioner on at 1:30. At what time should she wash off.
1:40
1:45
2:30
2:00

Q 6: If you travel from Raleigh to the coast, it takes over two and a half hours by car. If you and your family are planning a trip to the coast, what is a reasonable time to leave your house in the morning, if you want to be on the beach by lunch time(12 0'cl
7:30 am
9:30 am
8:45 am
11:00 am

Q 7: Your uncle and aunt have come to visit for the day! They arrive at 9 o'clock. They went back at 7:30. How long did they stay?
ten and a half hours
eleven and a half hours
eleven hours
ten hours

Q 8: Mr. Dan started cooking at 12. He finished cooking at 2:20. How long did he cook?
2:20
5:00
1:00
2:10

Question 9: This question is available to subscribers only!

Question 10: This question is available to subscribers only!


Subscription to kwizNET Learning System costs less than $1 per month & offers the following benefits:

  • Unrestricted access to grade appropriate lessons, quizzes, & printable worksheets
  • Instant scoring of online quizzes
  • Progress tracking and award certificates to keep your student motivated
  • Unlimited practice with auto-generated 'WIZ MATH' quizzes
  • Child-friendly website with no advertisements


© 2003-2007 kwizNET Learning System LLC. All rights reserved. This material may not be reproduced, displayed, modified or distributed without the express prior written permission of the copyright holder. For permission, contact info@kwizNET.com
For unlimited printable worksheets & more, go to http://www.kwizNET.com.