kwizNET Subscribers, please login to turn off the Ads!
Email us to get an instant 20% discount on highly effective K-12 Math & English kwizNET Programs!

Online Quiz (Worksheet A B C D)

Questions Per Quiz = 2 4 6 8 10

Grade 3 - Mathematics
5.5 Story Problems - 1

Method:
  1. Read the problem carefully.
  2. Translate the story problem into mathematical statements.
  3. Compute the required results.

Example: A doll costs $45. Ann has $12, how much more does she require to buy the doll?
Subtract $12 from $45.
Answer: $33

Directions: Solve the following story problems. Also write at least ten examples of your own.
Q 1: Robert has 8 pencils and Meghan has 16. How many more pencils does Meghan have?
8
16
9
11

Q 2: Ashley has $10.00 and wants to buy a book that costs $15.00. How much more money does she need?
$9.00
$5.00
$8.00
$6.00

Question 3: This question is available to subscribers only!

Question 4: This question is available to subscribers only!


Subscription to kwizNET Learning System offers the following benefits:

  • Unrestricted access to grade appropriate lessons, quizzes, & printable worksheets
  • Instant scoring of online quizzes
  • Progress tracking and award certificates to keep your student motivated
  • Unlimited practice with auto-generated 'WIZ MATH' quizzes
  • Child-friendly website with no advertisements
  • Choice of Math, English, Science, & Social Studies Curriculums
  • Excellent value for K-12 and ACT, SAT, & TOEFL Test Preparation
  • Get discount offers by sending an email to discounts@kwiznet.com

Quiz Timer