Name: ___________________

Date:___________________

kwizNET Subscribers, please login to turn off the Ads!
Email us to get an instant 20% discount on highly effective K-12 Math & English kwizNET Programs!

Grade 3 - Mathematics
7.4 Working With Time Through Noon or Midnight

Method:

  1. 4:30 is also read as half past 4. (because 30 minutes makes half an hour)
  2. 4:15 is also read as quarter past 4. (because 15 minutes makes quarter hour)
  3. The elapsed time is the difference between two intervals of time.
Example: Students take 45 minutes to complete the test. The test started at 3.45 pm. At what time will they complete?
Start time = 3:45
End time = 3:45 + 45 = 4.30 (3:45 to 4:45 is 1 hour, that is 60 minutes, since its 45 minutes subtract 15 from 4:45)
Answer: 4.30 pm

Directions: Answer the following questions. Also write at least 10 examples of your own.

Name: ___________________

Date:___________________

Grade 3 - Mathematics
7.4 Working With Time Through Noon or Midnight

Q 1: Amanda has 10 Oreo cookies. If she eats two cookies each day, how many days will they last?
3 days
12 days
5 days
10 days

Q 2: Which is another way to say quarter past 6?
6:45
5:45
6:30
6:15

Q 3: Which is another way to say quarter till 3?
2:45
3:00
3:15
3:45

Q 4: What is another way to say quarter past 8?
8:45
8:30
8:15
7:45

Q 5: If the soccer game ends at 4:15. It can also be said as?
half past 4
quarter past 4
half till 4
quarter till 4

Q 6: School begins at 8:30. It can also be said as?
quarter till 8
quarter past 8
half past 8
half past 9

Q 7: Scott arrived 15 minutes late for the basketball game. The game started at 8:30. When did he arrive.
quarter past 8
half past 8
quarter till 9
quarter till 8

Q 8: The students worked on their math assignment for 35 minutes. They started at 9:10 . When did they finish
quarter after 9
quarter to 10
quarter after 10
half past 10

Question 9: This question is available to subscribers only!

Question 10: This question is available to subscribers only!


Subscription to kwizNET Learning System costs less than $1 per month & offers the following benefits:

  • Unrestricted access to grade appropriate lessons, quizzes, & printable worksheets
  • Instant scoring of online quizzes
  • Progress tracking and award certificates to keep your student motivated
  • Unlimited practice with auto-generated 'WIZ MATH' quizzes
  • Child-friendly website with no advertisements


© 2003-2007 kwizNET Learning System LLC. All rights reserved. This material may not be reproduced, displayed, modified or distributed without the express prior written permission of the copyright holder. For permission, contact info@kwizNET.com
For unlimited printable worksheets & more, go to http://www.kwizNET.com.