Name: ___________________

Date:___________________

kwizNET Subscribers, please login to turn off the Ads!
Email us to get an instant 20% discount on highly effective K-12 Math & English kwizNET Programs!

Grade 2 - English Language
3.28 Interrogative Sentences

An interrogative sentence asks a direct question and always ends in a question mark.
Directions: Select the interrogative sentences corresponding to the 'answers' given in the questions.
For example:
Q. Bob ate cereals for breakfast.
A. What did Bob eat for breakfast?

Also, write ten more interrogative sentences of your own. As a homework, read a book and write down as many interrogative sentences as you can find in it.

Q 1: Anna has 200 Neopet cards.
How many Neopet cards does Anna have?
Anna has 200 Neopet cards?
How many Neopet cards does Anna have.

Q 2: Juile lost ten candies today.
Juile lost ten candies today?
How many candies did Juile lose today?
How many candies did Juile lose today.

Q 3: George has five best friends.
How many best friends does George have?
George has five best friends?
How many best friends does George have.

Q 4: Harold has four pet fish.
How many pet fish does Harold have?
How many pet fish does Harold have.
Harold has four pet fish?

Q 5: Jack has three doughnuts for himself.
Jack has three doughnuts for himself?
How many doughnuts does Jack have for himself?
How many doughnuts does Jack have for himself.

Q 6: Molly Bought three packets of bubble gum.
Molly Bought three packets of bubble gum?
How many packets of bubble gum does Molly have.
How many packets of bubble gum does Molly have?

Q 7: Polly wants 2 crackers.
How many crackers does Polly want?
How many crackers does Polly want.
Polly wants 2 crackers?

Q 8: There are twenty four students in this class room.
There are twenty four students in this class room?
How many students are there in this classroom?
There are twenty four students in this class room!

Question 9: This question is available to subscribers only!

Question 10: This question is available to subscribers only!


Subscription to kwizNET Learning System costs less than $1 per month & offers the following benefits:

  • Unrestricted access to grade appropriate lessons, quizzes, & printable worksheets
  • Instant scoring of online quizzes
  • Progress tracking and award certificates to keep your student motivated
  • Unlimited practice with auto-generated 'WIZ MATH' quizzes
  • Child-friendly website with no advertisements


© 2003-2007 kwizNET Learning System LLC. All rights reserved. This material may not be reproduced, displayed, modified or distributed without the express prior written permission of the copyright holder. For permission, contact info@kwizNET.com
For unlimited printable worksheets & more, go to http://www.kwizNET.com.