kwizNET Subscribers, please login to turn off the Ads!
Email us to get an instant 20% discount on highly effective K-12 Math & English kwizNET Programs!

Online Quiz (Worksheet A B C D)

Questions Per Quiz = 2 4 6 8 10

Math Word Problems - GED, PSAT, SAT, ACT, GRE Preparation
7.9 Direct Variation or Direct Proportion


Directions: Answer the following questions. Also write at least ten examples of your own.
Q 1: The expenditure per month for 15 students in a dormitory is $2,250. If 10 more students joined, what will be the monthly expenditure now?
$3,750
$3,500
$2,750

Q 2: A motor bike travels 225 km with 5 liters of gas. How many liters of gas are needed to travel 135 km?
4 liters
3 liters
3.5 liters

Q 3: The numbers r and s vary directly and the constant of variation is 3/5. Find r if s=45; and find s if r =33.
50 and 25 respectively
55 and 27 respectively
27 and 55 respectively

Q 4: The amount of heat (H) produced in human body by burning of proteins is directly proportional to the amount of proteins (A) burnt. If burning of 1 gram of proteins produces 32 calories of heat, how much proteins should be burnt to produce 52 calories?
13 grams
20 grams
15 grams

Q 5: One evening the length of the shadow of a building's pillar of height 28 m is 42 m. What will be the length of the shadow of the building's tower of height 36 m at that time?
54 m
50 m
45 m

Q 6: The numbers p and q are directly proportional and p=7.5 when q=15. Find p when q=38; and find q when p=13.
19 and 26 respectively
15 and 29 respectively
26 and 19 respectively

Q 7: The numbers x and y are directly proportional and x=9 when y=3. Find x when y=8; and find y when x=42.
24 and 14 respectively
14 and 24 respectively
25 and 15 respectively

Q 8: A family spends 120 dollars per month for vegetables when the cost of vegetables is 5 dollars per kg. How much amount must the family spend per month, if the cost of vegetables goes up to 5.75 dollars per kg?
138 dollars
130 dollars
140 dollars

Question 9: This question is available to subscribers only!

Question 10: This question is available to subscribers only!


Subscription to kwizNET Learning System offers the following benefits:

  • Unrestricted access to grade appropriate lessons, quizzes, & printable worksheets
  • Instant scoring of online quizzes
  • Progress tracking and award certificates to keep your student motivated
  • Unlimited practice with auto-generated 'WIZ MATH' quizzes
  • Child-friendly website with no advertisements
  • Choice of Math, English, Science, & Social Studies Curriculums
  • Excellent value for K-12 and ACT, SAT, & TOEFL Test Preparation
  • Get discount offers by sending an email to discounts@kwiznet.com

Quiz Timer