kwizNET Subscribers, please login to turn off the Ads!
Email us to get an instant 20% discount on highly effective K-12 Math & English kwizNET Programs!

Online Quiz (Worksheet A B C D)

Questions Per Quiz = 2 4 6 8 10

Grade 6 - Mathematics
8.5 Cost Price, Selling Price, and Loss

Loss: If the selling price of an item is less than its cost price, then the vendor has a loss.

Loss = Cost Price - Selling Price
Cost Price = Selling Price + Loss
Selling Price = Cost Price - Loss


Directions: Answer the following qustions. Also write at least ten examples of your own.
Q 1: Selling price = $2461 and loss = $300, find the cost price.
$2771
$2751
$2761

Q 2: Cost price = $3921 and selling price = $3750, find the loss.
$151
$171
$170

Q 3: If cost price = $270 and selling price = $260, what is the loss?
$10
$20
$30

Q 4: Cost price = $10261 and loss = $500, find selling price.
$9751
$9761
$9771

Q 5: Cost price = $2761 and selling price = $2500, find the loss.
$261
$241
$251

Q 6: Selling price = $4233 and loss = $329, find the cost price.
$4565
$4532
$4562

Q 7: Cost price = $4131 and loss = $371, find the selling price.
$3770
$3750
$3760

Q 8: Cost price = $390 and selling price = $370, find the loss.
$10
$20
$30

Question 9: This question is available to subscribers only!

Question 10: This question is available to subscribers only!


Subscription to kwizNET Learning System offers the following benefits:

  • Unrestricted access to grade appropriate lessons, quizzes, & printable worksheets
  • Instant scoring of online quizzes
  • Progress tracking and award certificates to keep your student motivated
  • Unlimited practice with auto-generated 'WIZ MATH' quizzes
  • Child-friendly website with no advertisements
  • Choice of Math, English, Science, & Social Studies Curriculums
  • Excellent value for K-12 and ACT, SAT, & TOEFL Test Preparation
  • Get discount offers by sending an email to discounts@kwiznet.com

Quiz Timer