kwizNET Subscribers, please login to turn off the Ads!
Email us to get an instant 20% discount on highly effective K-12 Math & English kwizNET Programs!

Online Quiz (Worksheet A B C D)

Questions Per Quiz = 2 4 6 8 10

Grade 3 - Mathematics
11.15 Fractions and Decimals Word Problems

  1. Read the questions carefully.
  2. Compute the results as per the question.
Example: A class has 40 students out of which 23 are boys. What fraction of the class is boys?
Total number of students = 40
Number of boys = 23
Fraction of boys = 23/40
Answer: 23/40

Example: Ann spends $45.60 on books, $ 12.36 on dolls and $35.78 on miscellaneous. How much did he spend in total?
The total amount spent = $45.60 + $12.36 + $35.78
Answer: $93.74

Example: Sam has 3 1/2 pencils and Ron has 10/4 pencils. Who has more pencils?
The answer to this seems simple since Ron has 10/4 pencils which is equivalent to 2 2/4 pencils.
Clearly since Sam has 3 full pencils and more and Ron has less than 3 full pencils, so Sam has more pencils.
Answer: Sam has more pencils

Example: Spencer painted 2/3 of the wall space in his room. His sister Madison helped and painted 1/3 of the wall space. How much did they paint together?
2/3 + 1/3 = 3/3 = 1
Answer: whole wall space

Example: The teacher taught 3/5th of the book, Mike revised 1/5th more on his own. How much does he still have to revise?
3/5 + 1/5 = 4/5
1 - 4/5 = 1/5
Answer: 1/5


Directions: Solve the following word problems. Also write at least 5 examples of your own.
Q 1: Jack has 2 whole apples and 1/2 of another one. How many apples does Jack have?
2
1/2
1 and 1/2
2 1/2

Q 2: If Jon has 2/5 of a pizza and Sue has 3/5 of a pizza, who has more?
Sue
Jon
They have the same amount.

Q 3: If there is a book store that is 50% off everything in the store, how would you write a fraction that it is 50% off?
1/2
2/3
1/4
1 1/2

Q 4: Maggie has 4 whole bananas and 2/3 of another one. How many bananas does Maggie have?
3 2/3
4
4 2/3
5

Q 5: Lisa has saved up $26.50. For a party, she buys 8 party favors. Each favor costs her $2.39. How much money does she have left after buying the favor?
$7.38
$9.38
$19.12

Q 6: Emily and Christian went to the ice cream shop. Emily finished 2/3 of her ice cream and Christian finished 1/2. Who finished more?
Not Here
Emily
Christian

Q 7: Our class has a one hour Math Class. If we split math into 1/2 and do 1/2 later, how much time do we spend the 1st 1/2 of math class?
40 min.
30 min.
Not Here
20 min.

Q 8: Kim has $20.00.She wants to buy a purse for $13.49 and a bracelet for $8.98. Does she have enough money? (hint: estimate: $8.98 is about $9.00 and $13.49 is about $13.00. So $9 + $13 = $22)
just enough money
enough money
not enough money

Question 9: This question is available to subscribers only!

Question 10: This question is available to subscribers only!


Subscription to kwizNET Learning System offers the following benefits:

  • Unrestricted access to grade appropriate lessons, quizzes, & printable worksheets
  • Instant scoring of online quizzes
  • Progress tracking and award certificates to keep your student motivated
  • Unlimited practice with auto-generated 'WIZ MATH' quizzes
  • Child-friendly website with no advertisements
  • Choice of Math, English, Science, & Social Studies Curriculums
  • Excellent value for K-12 and ACT, SAT, & TOEFL Test Preparation
  • Get discount offers by sending an email to discounts@kwiznet.com

Quiz Timer