Name: ___________________

Date:___________________

kwizNET Subscribers, please login to turn off the Ads!
Email us to get an instant 20% discount on highly effective K-12 Math & English kwizNET Programs!

Grade 4 - Mathematics
13.2 FINAL Review Test 2

Q 1: Mary purchases milk for $2.89, eggs for $1.69, and butter for $1.29. About how much will she spend?
$7.00
$5.00
$4.00
$6.00

Q 2: 6 x n = 72. What is n?
5
12
13

Q 3: 7 x 3 =
24
21
31
20

Q 4: (3 + 3) x 9 =
30
48
15
54

Q 5: Round 1,453 to the nearest thousand.
2,000
1,500
1,000
1,400

Q 6: Find the missing fact family sentence.
5 + 3 = 8, 8 - 5 = 3, 8 - 3 = 5
3 + 5 = 8
6 + 2 = 8
5 + 3 = 8
8

Q 7: What is the volume of a square if its height 7, length 3, width 2
34 cubit square
24 cubit square
42 cubit square
21 cubit square

Q 8: Sam has 397 marbles, and Jennifer has 493. About how many do they have together?
900
100
700
1000

Question 9: This question is available to subscribers only!

Question 10: This question is available to subscribers only!


Subscription to kwizNET Learning System costs less than $1 per month & offers the following benefits:

  • Unrestricted access to grade appropriate lessons, quizzes, & printable worksheets
  • Instant scoring of online quizzes
  • Progress tracking and award certificates to keep your student motivated
  • Unlimited practice with auto-generated 'WIZ MATH' quizzes
  • Child-friendly website with no advertisements


© 2003-2007 kwizNET Learning System LLC. All rights reserved. This material may not be reproduced, displayed, modified or distributed without the express prior written permission of the copyright holder. For permission, contact info@kwizNET.com
For unlimited printable worksheets & more, go to http://www.kwizNET.com.