kwizNET Subscribers, please login to turn off the Ads!
Email us to get an instant 20% discount on highly effective K-12 Math & English kwizNET Programs!

Online Quiz (Worksheet A B C D)

Questions Per Quiz = 2 4 6 8 10

Grade 1 - Mathematics
4.4 Money Story Problems

Money Facts:
  • 1 penny = 1 cent
  • 1 nickel = 5 cents
  • 1 dime = 10 cents
  • 1 quarter = 25 cents
  • 1 dollar = 100 cents

Directions: Answer the following questions. Also write at least ten story problems of your own.
Q 1: Sam has 30 cents and Dante has 26 cents. How much more money does Sam have than Dante?
five pennies
four pennies
1 penny

Q 2: Bob has two nickels and three dimes. How much money does he have?
40 cents
30 cents
25 cents

Q 3: If I have four nickels and buy gum that costs 15 cents, how much money did I spend?
10 cents
15 cents
1 cent

Q 4: Sam buys a coke for 55 cents. Which set of coins does she need to buy the coke?
2 quarters, 1 penny
1 nickel, 2 dimes, 4 pennies
5 dimes, 5 pennies

Q 5: How much is five nickels, and two pennies?
27 cents
25 cents
30 cents

Q 6: Tom has 30 cents and Roy has 25 cents. How much money do they have together?
55 cents
30 cents
25 cents

Question 7: This question is available to subscribers only!

Question 8: This question is available to subscribers only!


Subscription to kwizNET Learning System offers the following benefits:

  • Unrestricted access to grade appropriate lessons, quizzes, & printable worksheets
  • Instant scoring of online quizzes
  • Progress tracking and award certificates to keep your student motivated
  • Unlimited practice with auto-generated 'WIZ MATH' quizzes
  • Child-friendly website with no advertisements
  • Choice of Math, English, Science, & Social Studies Curriculums
  • Excellent value for K-12 and ACT, SAT, & TOEFL Test Preparation
  • Get discount offers by sending an email to discounts@kwiznet.com

Quiz Timer